Betül Burnaz Viyana’da resim sergisi açtı
Eylül 14, 2010

Viyana’da üniversite eğitiminin yanı sıra resim sanatıyla da ilgilenen Betül Burnaz, ilk kişisel sergisini Uluslararası Öğrenci Derneği Wonder Genel Merkezi’nin Sergi Salonu’nda açtı.

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Kadri Ecvet Tezcan, Viyana Başkonsolosu İbrahim Mete Yağlı ve Belediye Meclis Üyesi Şirvan Ekici’nin yanı sıra çeşitli dernek başkanlarının yaptığı açılış, yaklaşık 300 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye’de Hüseyin Işık, Handan/Hakan Koçyiğit, Hüsamettin Özden, Esin Turan gibi hocalardan dersler alan Betül Burnaz, yağlı boya ve karakalem kurslarının yanı sıra hat ve ebru sanatı kurslarına da katıldı. Türkiye’de başörtü sorunu sebebiyle okul hayatına devam edemeyen Betül Burnaz’ın Viyana’da açtığı resim sergisinde akrilik, lavi, yağlı boya ve kolaj tekniğinin kullanıldığı resimler yer alıyor.

Resimlerini genelde seri olarak çalışan Burnaz, dinsel temaları işliyor. Hayata dair/ hayatında önem verdiklerini konu edinmeyi seven Burnaz’ın seri başlıkları ise şöyle: Hayat, Kilim/Identitet, Çalışan/kilim dokuyan kadınlar, Gizli kalmış hazineler, Portreler. Resimlerde Kabe, kilim desenleri, çalışan köylü kadınları figürleri işleniyor.